Czyrak

Czyrak jest dużą czerwoną krostą, która szybko sta­je się bolesna. Wokół włosa tworzy się stan zapalny. Jest to rodzaj twardej otoczki, gorącej i bolącej. Po kil­ku dniach czyrak dojrzewa i pęka, uwalniając wydzie­linę zwaną czopem ropnym.
Nie należy wyciskać czy­raka, zanim nie dojrzeje; dopiero, gdy sam pęknie, można delikatnie ucisnąć jego brzegi, żeby wydostał się ropny czop. Czynność taką wykonujemy po dokład­nym umyciu rąk mydłem i wyczyszczeniu paznokci szczoteczką. Przy wyciskaniu posługujemy się jałowy­mi kompresami z gazy i następnie chore miejsce prze­mywamy płynnym mydłem antyseptycznym.Przy czyraku w okolicach nosa należy skorzystać z porady lekarza, ponieważ infekcja może się szybko rozprzestrzenić na resztę twarzy. Czyrak mnogi jest połączeniem kilku pojedynczych czyraków.


• Czyraczność?

Jeśli czyraki występują cyklicznie, mamy do czynie­nia z chorobą zwaną czyracznością. Jej przyczyną by­wa choroba ogólna, na przykład cukrzyca, ale najczęś­ciej wywołuje ją to, że nawet po zagojeniu czyraka pa­cjent jest w dalszym ciągu nosicielem gronkowca zło­cistego, gnieżdżącego się w różnych partiach skóry. Przede wszystkim są to fałdy, do których nie zawsze dociera codzienna toaleta; wszystkie naturalne wgłę­bienia ciała, jama nosowa, a zwłaszcza dwie bruzdy biegnące z obu stron nosa, ale również krocze, odbyt, ujście cewki moczowej i narządy płciowe. Uwzględnij­my jeszcze, szczególnie u osób tęgich, fałdy skórne związane z tuszą, zwłaszcza te pod piersiami. Czyraczność leczy się głównie metodą profilaktycz­ną. Rygor higieniczny powinien być w tym przypadku surowszy niż u ludzi zdrowych; dokładne mycie rąk kilka razy dziennie, czyszczenie paznokci szczotką, po­nawiane przez kilka tygodni codzienne dezynfekowa­nie otworów naturalnych ciała maścią antybiotykową. Często konieczne staje się doustne podanie antybioty­ków, głównie po to, żeby doprowadzić do odkażenia miejsc trudno dostępnych.