Blizny

Ustalenie się trwałej blizny jako pozostałości po ra­nie zależy od wielu czynników; decyduje o tym wiel­kość i głębokość rany, trzeba także wziąć pod uwagę miejsce zranienia oraz sposób, w jaki rana się zabliź­niła.
Niezależnie od przyczyny pojawienia się blizny pro­ces zabliźnienia nie jest w żadnym razie ukończony w momencie zrośnięcia się skóry; będzie on trwał jesz­cze przez wiele miesięcy. Interwencję chirurgiczną można podjąć dopiero pod koniec trzeciego miesiąca gojenia i to albo w przypadku braku poprawy, albo z powodu obrzęku w miejscu blizny.Blizny będące pozostałościami po chorobach skóry często na początku są czerwone. Martwi to chorych, nieświadomych tego, że wszystkie blizny są czerwone, jak również tego, że blizny znajdujące się na powierz­chni skóry mają wszelkie szanse na całkowite zniknię­cie. Należy poczekać co najmniej sześć miesięcy przed jakąkolwiek interwencją. Blizny po trądziku (patrz str. 210), zwłaszcza na twarzy, ogromnie niepokoją młodych pacjentów. Żąda­ją oni często szybkiej interwencji. Sprawą dermatologa jest skłonić ich do cierpliwości. Z reguły po pół roku stan skóry poprawia się.


• Kiedy blizny wymagają leczenia?

W dwóch wymienionych wyżej przypadkach jedy­nymi wymagającymi interwencji bliznami są te, które znajdują się w zagłębieniu lub na wypukłości w sto­sunku do powierzchni skóry otaczającej. Blizny wy­pukłe nazywane są hipertroficznymi. Bywają często czerwone i świadczą o złym procesie gojenia. Niektóre blizny stają się czerwone, twardnieją i wywołują świąd. Te nieprawidłowe blizny zwane bliznowcami (keloidami) powstają w okolicach szczególnie wrażli­wych (klatka piersiowa na wysokości mostka, szczyty ramion, kąt żuchwy). Spotyka się je u ludzi rasy czar­nej, a powodem jest nierzadko brak u danego człowie­ka zdolności do gojenia. Chirurdzy dobrze wiedzą, że identyczna technika zastosowana do analogicznego zabiegu nie pozostawi takiej samej blizny u dwóch róż­nych pacjentów.